
By André Karwath - Praca własna, CC BY-SA 2.5
Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak ważne są pszczoły nie tylko dla naszych działek, ale dla ogółu życia na Ziemi. Pszczoły miodne i inne dzikie owady zapylające odgrywają kluczową rolę w rolnictwie i produkcji żywności. Niestety, badania naukowe m.in. dla organizacji Greenpeace są bardzo niepokojące, gdyż zbyt duże wykorzystywanie pestycydów i innych chemikaliów, przenoszenie wirusów szkodliwych dla pszczół, brak ochrony siedlisk owadów, czy zmiany klimatyczne niekorzystnie wpływają na populację tych owadów. Według raportu Spadek populacji pszczół dla organizacji Greenpeace z 2013 r. „w zimie 2008/09 ubytek pszczół miodnych w Europie mieścił się w zakresie od 7%do 22%, natomiast w zimie 2009/10 – między 7% a 30%”. Inne źródła pokazują podobne niepokojące zmiany w kolejnych latach, wystarczy tylko poszukać w Internecie.
Stoimy zatem przed wielkim wyzwaniem: jak powstrzymać te niekorzystne zmiany. Co możemy zrobić my, działkowcy, na swoim małym skrawku ziemi, aby wspomóc naturę? Nie możemy przecież postawić pasieki dla pszczół miodnych na swojej działce (regulują to przepisy ROD), potrzebne jest zezwolenie, odosobniony teren, itd.
Możemy natomiast ograniczyć, jeśli nie całkowicie z nich zrezygnować, stosowanie pestycydów i nawozów sztucznych. Wiele jest metod naturalnego nawożenia, które można wypróbować. Owady na pewno nam się za to odwdzięczą.
Możemy także stwarzać korzystne warunki do osiedlania się pożytecznych owadów, np. murarki ogrodowej. Jest to pszczoła z rodzaju dzikich pszczół samotnic o wysokiej aktywności w zapylaniu. Potrafi ona zbierać pyłek w tunelach foliowych. Cechą murarek ogrodowych jest brak agresywności i spokojny charakter, możemy zatem bezpiecznie hodować ją u siebie. Nie posiada nawyku obrony swojego gniazda, obecność człowieka jest jej zupełnie obojętna. Ważny jest również fakt, iż murarka ogrodowa ma niewielki zasięg szukania pokarmu (promień ok. 300 m od gniazda), także na każdej działce mogłaby mieć swój domek, a my – odpowiednio zapylone rośliny. Małe domki dla tych pszczół dostaniemy nawet w dziale ogrodniczym supermarketu. Możemy go także wykonać sami np. z rurek trzcinowych. Widzą Państwo, że nie potrzeba jest nam cała pasieka! Polecam ciekawy artykuł na stronie Pszczoła murarka ogrodowa – hodowla, jak zrobić domek
Uczmy siebie, a także nasze dzieci czy wnuki, szacunku do natury, do najmniejszych nawet robaczków, bo i one mają swoją rolę w ekosystemie. Natura i czyste środowisko powinny być priorytetem, bez niego nasze własne życie jest zagrożone.
Anna Osypiuk