Ochrona pomidorów

Pomidory – jedno z naszych ulubionych ,uprawianych powszechnie w ogrodach warzyw, pełne witamin, mikroelementów, przeciwutleniaczy, samo zdrowie, również po przetworzeniu na pyszne napoje, aromatyczne potrawy. Jednak niesłychanie wrażliwy, atakowany i wyniszczany przez choroby grzybowe, szczególnie przy niesprzyjającej pomidorom aurze – gdy późna wiosna i lato są chłodne i deszczowe. Możemy jednak dość dużo zrobić, by obronić pomidory przed chorobami.

Przede wszystkim, jeśli to tylko możliwe – jesienią usuwamy wszystkie pędy, korzenie pomidorów z miejsca gdzie rosły (nie mogą tez trafić na kompost, podobnie jak zarażone owoce) i sadzimy pomidory co roku w inne miejsce. Ziemia powinna być bardzo dobrze przygotowana, bogata w składniki odżywcze, po oborniku, poplonie, dobrze, gdy możemy ja wzbogacić w popiół, kompost, gnojówkę np. z pokrzyw. Dobrze odżywiona roślina jest odporniejsza. Na ogólną odporność i sprawność pomidorów w pobieraniu składników odżywczych z gleby korzystnie wpływają nawozy mikrobiologiczne – np. biohumus lub dodatek Astvitu przy sadzeniu i potem podlewanie, a nawet opryskiwanie roztworem tego nawozu. Opryski powinniśmy zacząć już dwa tygodnie po posadzeniu i można tu wykorzystać metody typowe dla uprawy ekologicznej – wyciąg z czosnku ( bezlitosnego dla wirusów, bakterii, grzybów), wywar ze skrzypu ( który wzmacnia ściany komórkowe ), rozcieńczoną gnojówkę z pokrzyw lub żywokostu i nawet z rozcieńczonej wody utlenionej lub mleka.

Ważne jest także, by podlewając pomidory unikac moczenia łodygi ( ja wkopuję przy pędach plastikowe dwulitrowe butelki, z uciętym denkiem, do których wlewam wodę)

W przypadku Zarazy ziemniaka, wywoływanej przez grzyb Phytophthora infestans (to jedna z najgroźniejszych i najpowszechniejszych chorób która może być przyczyną utraty całych roślin), Suchej plamistości liści (Alternariozy także choroby grzybowej), zgorzeli podstawy łodygi i brunatnej zgnilizny owoców pomidora zaleca się dwie metody :

RIdomilGoldMZ Pepite67,8WG, stosowany dwukrotnie jako szczepionka dla rozsady, w dwutygodniowych odstępach, potem Revus250SC jako środek interwencyjny ( przy pojawiających się objawach) – najpóźniej do pierwszego tygodnia lipca Dobre efekty dają także opryski chemiczne :
Infinito687,5SC, jako szczepionka dla sadzonek i Mildex71,1WG, jako srodek interwencyjny, zabezpieczający przyrosty i młode pędy ( jednorazowo).

Opracowała – Ewa Koniecpolska-Bień

Komentarze są wyłączone