Biedronka naszym przyjacielem w ogrodzie

CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=453584

Biedronki to znane nam dobrze niewielkie chrząszcze z rodziny biedronkowatych (Coccinellidae). Na świecie występuje ponad 5 tysięcy gatunków, a w Polce zaledwie około 80. Najczęściej spotykana jest biedronka siedmiokropka i biedronka dwukropka.

Biedronki to wspaniali sprzymierzeńcy w walce ze szkodnikami. Zarówno larwy jak i dorosłe chrząszcze zjadają przede wszystkim mszyce, jednak nie są zbytnio wybredne i nie pogardzą innymi owadami. W ich menu często pojawiają się miodówki, roztocza, mączliki, czerwce, tarczniki, a nawet larwy muchówek, chrząszczy oraz niewielkie gąsienice. Biedronki są bardzo żarłoczne – w ciągu swojego życia mogą zjeść kilkaset mszyc przez co mogą znacznie ograniczyć ich liczebności.

By Alpsdake - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19463909

By Alpsdake – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19463909

Biedronki pokazują się już wczesną wiosną, kiedy to wychodzą ze swoich zimowych kryjówek. Zimują dorosłe osobniki, najczęściej w stertach liści, kamieni lub patyków, w zagłębieniach kory lub innych kryjówkach (np. na strychu lub w opuszczonej budce dla ptaków).

Larwy występują najliczniej od czerwca do sierpnia. Są bardzo żarłoczne i zjadają wszystko co wpadnie im w odnóża (głaszczki szczękowe o kształcie toporków). Gdy brakuje im pokarmu mogą nawet zjadać jaja innych biedronek, a nawet swoje młodsze rodzeństwo. Larwy po około 3 tygodniach przeobrażają się w poczwarki, które po kilku dniach zmieniają się w dorosłe chrząszcze. Larwy w niczym nie przypominają swoich rodziców. Mają wydłużone czarne ciało, wyraźnie zaznaczoną głowę i 3 pary odnóży. Niestety larwy biedronek są mało znane i bardzo często brane za szkodniki , dlatego też warto dobrze zapamiętać jak wyglądają, zostawić je samym sobie, aby spokojnie mogły przeobrazić się w dorosłego osobnika.

Aby biedronki dobrze się czuły w naszym ogrodzie powinien on przypominać chociaż w częsci leśne zarośla czy naturalną łąkę . Jeśli pozostawimy kilka „dzikich” zakątków biedronki będą się tam dobrze czuły. Dlatego jeśli chcą Państwo zobaczyć w swoim ogrodzie biedronki to nie należy kośić trawy zbyt nisko, natomiast powinno się pozostawić w jakimś zakatku kępę roślin uważanych za chwasty lub kępę nie skoszonej trawy(jako miejsce kryjówki), stertkę liści i patyków (miejsce do zimowania).Oczywiście , nie tylko ze względu na biedronki , ale przede wszystkim mając na uwadze własne zdrowie, wskazane jest ograniczenie do minimum stosowania chemicznych środków ochrony roślin i nawozów mineralnych. Śiwtnymi zamiennikami dla nich są naturalne wyciągi i gnojówki z roślin oraz kompost., obornik granulowany, lub inne ekologiczne środki np. . ASTIVIT.

Anna Osypiuk

Komentarze są wyłączone