Pszczoły dziko żyjące

Ładna, puchata pszczółka; źródło: pl.wikipedia.org

Dziko żyjące pszczoły są niezwykle pożyteczne w przydomowym ogrodzie, ponieważ zdobywając pokarm, odwiedzają rozmaite kwiaty i zapylają wiele różnych gatunków roślin, a przy  tym są zupełnie nieagresywne. Nie bójmy się ich, są prawdziwym skarbem! Poza tym pszczoły nie zaatakowane, nie żądlą pierwsze!

Pszczoły dziko żyjące to przeważnie gatunki prowadzące samotny tryb życia.
Gniazdują one przede wszystkim w ziemi, a także w pustych łodygach roślin, martwym drewnie, a nawet w opuszczonych muszlach ślimaków. Na wiosnę, w ciepłe, suche, słoneczne dni masowo wylatują ze swych schronień w ziemi, latając tuż nad gruntem i zbierając nektar z pierwszych kwiatów. Warto wymienić takie gatunki jak porobnica włochatka czy murarka ogrodowa, która – jak sama nazwa wskazuje – zamurowuje swoje gniazdo.

Porobnica włochatka

Porobnica włochatka jest cenionym zapylaczem około 140 gatunków roślin kwitnących od końca marca do 2 dekady czerwca, w tym: jabłoni, gruszy, czereśni, wiśni, śliwy, brzoskwini, porzeczki czarnej i czerwonej, borówki wysokiej i niskiej, jagody kamczackiej, agrestu i żurawiny. Szczególnie chętnie odwiedza borówkę wysoką, jagodę kamczacką i jabłoń. Stanowi pożądany składnik entomofauny sadów i jagodników kwitnących w mniej korzystnych warunkach pogodowych (duże zachmurzenie, pogoda dżdżysta, temperatura bliska 7°C), wykazując się przy tym dużą sprawnością zapylania roślin (wizytowanie 20-30 kwiatów/min.) i długim czasem aktywności dziennej (około 15 godz.).

Komentarze są wyłączone